Dnes je 7.7.2020 a svátek má Bohuslava. Domu Obecní úřad SDH Chyšná Galerie Historie Kniha hostů
Zde se můžete registrovat nebo přihlásit.
Login:
Heslo:

Sbor dobrovolných hasičů

sdhSbor dobrovolných hasičů nemá tak dlouhou historii jako obec. Hlavní příčinou byla skutečnost, že Chyšná neměla samostatnou obec tím, že byla jen osadou. Po druhé světové válce došlo k založení místní jednotky požární ochranny.
Bylo to 28. února 1954 na veřejné schůzi občanů Chyšné, která měla na programu jediný bod, a to založení místní jednotky požární ochraný ve zdejší obci. Na této schůzi bylo přítomno 22 občanů a šest okresních instruktorů, všichni z Košetic. Na této ustavující schůzi se všech 22 občanů přihlásilo do jednotky.Z těchto členů byl sestaven a zvolen výbor. Prvním předsedou jednotky byl zvolen Bedřich Vorel, velitelem Josef Votápek.Po založení jednotky všichni byli všichni její členové velice aktivní.
V prvním roce své činnosti se zapojili do výcviku s ruční stříkačkou, která byla sboru přidělena z Onšova. V roce 1955 se již zúčastnilo 9členné družstvo mužů okrskové soutěže v Košeticích, kterou s převahou vyhráli a postoupili do okresního kola v Pacově. Okresní kolo v Pacově též vyhráli a postoupili do krajské soutěže, která se konala v Přibyslavi. Do soutěže v Přibyslavi již nastoupili motorovou stříkačkou zapůjčenou z Kramolína. Tato stříkačka nebyla zcela v pořádku, měla vadná dřevěná kola (gumová kola si museli zapůjčit v Onšově), a to týden před soutěží. Problémy provázely jednotku nácvikem a přípravou soutěží (jednotka neměla skoro žádné vlastní vybavení), vše si museli půjčovat od okolních sborů.
S dopravou na všechny tyto soutěže to bylo podobné, pokaždé se museli dopravovat s některým okolním požárním sborem, který jižvlastnil dopravní prostředek. Bylo to požárníci z Košetic a Chýstovic, kteří většinou přepravovalí naše požárníky. Přes všechny tyto překážky, které provázely přípravy soutěže, jež se konaly v 1.roce v Přibyslavi se umístili chyšenští požárnící v kategorii bezmotorové stříkačku na druhém místě. Od krajské soutěže si slibovali novou motorovou stříkačku, která byla za první místo. Za toto umístění obdržela jednotka soupravu na odbíjenou. Ještě téhož roku byli požárníci pozváni Krajskou správou požárních družstev v Jihlavě na krajské závody PD v Jihlavě. Těchto závodů se požárnci zůčastnili opět s vypůjčenou stříkačkou z Babic. V této soutěži nebyli rozlišovány kategorie a požárníci se umístili na jedenáctém místě v kraji Jihlava. Po tomto závodě byla vybrána nejlepší družstva z kraje. Za okres Pacov bylo vybráno právě naše družstvo.V dalších letech se různých soutěží v okrsku a okrese zůčastňovala většinou dvě požární družstva, vždy s výbornými výsledky v požárních soutěži,a získala mnoho pohárů a cen. Při těchto soutěžích se hodnotily čtyři kategorie, a to požární útok, pořadová příprava, štafete a teoretická příprava. V roce 1958 za hasičský sbor soutěžila v okresním kole dvě družstva mužů a jedno družstvo žáků. Muži obsadili první a druhé místo, vyhráli okresní putovní pohár, žáci vyhráli první místo.
Na základě výborných výsledků nejen při soutěžích, ale i ostatních činnostech, hlavně v prevenci, dostali novou motorovou  stříkačku PP8 s veškerým vybavením. V roce 1988 byla sboru doporučena a přidělena OV PO v Pelhřimově nová hasičská stříkačka PS12. Obě tyto stříkačky jsou dosud provozuschopné a ve výborném stavu. Po roce 1990 se požárníci vrátili ke starému názvu hasiči. V roce 1996 uspořádal SDH Chyšná okrskovou soutěž za okrsek Košetice. Tato soutěž v pěkném prostředí u lesa směrem na Krčmy(U Dlouhého boroví) a byla to velice zdařilá společenská akce sboru. V současné době má 27 členů. Starostou hasičů je Josef Kos, velitelem Petr Bušek. Nyní má sbor jednu motorovou stříkačku PS8 a dvě PS12.

Upravil: Vladimír Kos
dne: 18.11.2006
Novinky v obci

04.04.2020 - Realizace akce ZTV lokalita Z 01 - II.etapa
Na podzim tohoto roku byla zahájena realizace základní techn ...více

25.03.2019 - Cimbálovka
V sobotu 30.3.od 18.00 hod. se koná v KD Chyšná koncert cimb ...více

27.12.2018 - Realizace akce ZTV lokalita Z 01 - I.etapa
Na podzim tohoto roku byla zahájena realizace základní techn ...více

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?
3362(55%)
2737(45%)
Hlasujte kliknutím na odpověď.

Galerie
Počet sekcí 10.
Počet fotografii: 77.
Úřední deska
Počet všech dokumentů: 374.
Počet akt. dokumentů: 7.
Adresář
Počet záznamů: 2.
Chat
Počet příspěvků: 6.
Počítadlo přístupů:

© 2006 Obec Chyšná, www.chysna.unas.cz.